Lovak ›› Tartás ›› Túlsúlyos ló
Sajnos lovak körében is egyre inkább terjed a nem szervi eredetű (magyarul nem betegség okozta) túlsúly. Ennek oka a helytelen étrend, a kevés mozgás és a kiegyensúlyozatlan életmód. A túlsúlyos lovak hajlamosabbak a különféle betegségekre is, például a patairha-gyulladásra (laminitis), cukorbetegségre, vagy légzőszervi, hormonális betegségekre.
A túlsúly megállapítása
Nem elegendő a ló súlyát megmérni, mivel az alapján még nem lehet kimondani a túlsúlyt. Több különféle módszer is ismert a ló kondíciójának megállapítására, de a leghatékonyabb a Henneke által felállított Horse Body Condition Scoring System. A skálán 1 és 9 között helyezhetjük el a lovat, hat különböző testrészének (nyak, mar, vállak, bordák, "derék", faroktő) megvizsgálása után. Az 1-es a rendkívül rossz kondíciójú (súlyosan elhanyagolt, az ilyen lovak sokszor már felállni is képtelenek), a 9-es pedig az extrémen elhízott állatot jelöli.
Fogyasztás menete
1. az ideális testúly megállapítása: mérjük le a lovat, majd állatorvos vagy szakember segítségével állapítsuk meg azt, hogy mi lenne a ló számára ideális súly (Henneke-rendszer: 4-6-os kondíció). Tervezzünk hosszú távra, akár fél-egy évbe is telhet, mire sikerül lefogyasztani a lovat.
2. az étrend kialakítása: az étrendet is mindenképpen beszéljük át állatorvossal! A lényeg a következő:
- többször kevesebb táplálékot adjuk az állatnak, de ne csökkentsük drasztikusan az adagját
- hagyjuk el a gabonaféléket, olajokat, jutalomfalatokat (répát, almát is!)
- az elhízás mértékétől függően a ló testsúlyának 1,5-2%-át etessük naponta
- istállózott lovak: ne engedjük ki a legelőre, még korlátozott eléréssel sem (kutatások kimutatták, hogy megnőtt a fűfogyasztás a korlátozottan legelőn lévő lovaknál)
- legelőn élő lovak: korlátozott hozzáférés kicsi, jól gondozott legelőhöz (ez azért fontos, mert az éhes állatok hajlamosabbak felenni a mérgező növényeket); tartsuk őket bezárva az etetések idejére
- a szalmaalmot cseréljük le faforgácsra vagy papírra, ami nem ösztönzi a lovat nassolásra
3. rendszeres mozgás biztosítása: természetesen ne vigyük túlzásba, de mindenképpen mozgassuk naponta a lovat, extrém elhízás esetén eleinte napi 2x10 perc séta is megteszi (ezt egy órára kell emelnünk lassan).
4. figyeljük a súlyvesztését: nem minden ló ugyanolyan tempóban veszt súlyt, de hetente mérjük meg (hídmérleggel vagy mérőszalaggal).

Ne lopj az oldalról!
|