Lovak ›› Ápolás ›› Pataápolás
A ló egészségének és jó közérzetének egyik alapja az, hogy megfelelően legyen ápolva a teste. A lábak épsége és tisztasága meghatározó, mivel a lovak sajnos képtelen fekvőbetegek lenni, így ha baj van a lábukkal, rendkívül fájdalmas, hosszadalmas és megerőltető lehet a gyógyulás.
Éppen ezért fontos, hogy rendszeresen, akár naponta többször is (legelőre kihajtás előtt és után, lovaglás előtt-után) ellenőrizzük a lábakat és a patát, valamint a patkókat is.
Patkolás-patkolókovács
A lovak lábát négy-hat hetente meg kellene vizsgáltatni a kováccsal. A rendszeres körmölés (="körömvágás") és patkolás létfontosságú, és a jó patkolókovács kisebb-nagyon lábproblémákat is tud felismerni-orvosolni (természetesen érdemes ilyen esetekben állatorvossal is konzultálni).
A jó patkolókovács kiválasztása ugyanolyan fontos (ha nem fontosabb), mint az, hogy mi ellenőrizgessük a ló lábait, ugyanis egy rossz patkolás egy életre lesántíthatja a lovat, rosszabb esetben az életébe is kerülhet a rossz patkolás okozta betegség.
Magyarországon működik a Magyar Patkolókovácsok Egyesülete, mindenképpen érdemes az egyesület tagjai közül választani, hiszen ők minden esetben szakképzett kovácsok, nem önjelölt kontárok. (mape.hu)
Lábproblémák?
A lábproblémákat gondos vizsgálattal legtöbbször magunk is észrevehetjük, hiszen mivel nap szinten foglalkozunk a lóval, észrevesszük a nem szokványos állapotot. Minden nap tapogassuk-simogassuk át a ló lábát duzzanatok, meleg részek után kutatva, mert ezek elváltozást jelezhetnek. Azonban állatorvossal és kováccsal is rendszeresen vizsgáltassuk át a lovat, hiszen ők jóval gyakorlottabban tudják felismerni a problémákat.

Ne lopj az oldalról!
|