Lovak >> Általános tudnivalók >> Érzékszervek
A lovaknak igen kifinomult érzékszerveik vannak, hallása és látása kiemelkedően jó a többi növényevőhöz képest, de mivel főleg ez segítette a vadon élő lovakat életben maradni, nem is csoda.
Hallás - fül
A ló körülbelül 200szor élesebben hall - ez nem azt jelenti, hogy hangosabban hall mindent, csak a halkabb és finomabb zajokat is tisztán hallja -, ezért is van az, hogy sokszor olyankor is megijed, amikor mi, emberek, abszolút nem számítunk rá. Füleit majdnem minden irányba tudja forgatni, és nem csak ez segíti a jobb hallást, de az is, hogy a ló legmagasabb pontján, a feje tetején vannak a fülei.
Kifinomult hallása miatt a ló gyorsan és könnyedén megtanulja az emberi hangokat összekapcsolni a dicsérettel, szidással.
A ló füléből azonban nem csak azt tudjuk megállapítani hogy éppen merre figyel, hanem azt is, hogy milyen hangulatban, állapotban van. Erről bővebben a 'Testbeszéd' menüpontban olvashatsz.
Látás - szem
A fül mellett a ló másik legfontosabb és legérzékenyebb érzékszerve a látásra szolgáló szem. Mivel szemei a feje két oldalán helyezkednek el, majdnem 360°-os szögben lát maga körül; két holttere van (azaz ide nem lát): közvetlenül a feje előtt, illetve a feje mögött részre. A nagy látószög azért fontos, hogy a ragadozókat bármilyen irányból észrevegyék és el tudjanak menekülni. Éppen ezért, ha megközelítünk egy lovat, mindig látóterében tegyük, hiszen könnyen megijedhet.
A szeme - mint minden élőlényé - nagyon kifejező, nem csak azért, mert a lónak van a fejéhez képest a legnagyobb szemgolyója az állatvilágban. Képet kaphatunk az egészségi állapotáról, kedvéről. Erről bővebben szintén a fent említett menüpontban írok.
Ízlelés - nyelv
A lovak számára a nyelv is egy fontos érzékszerv, hiszen ennek segítségével ítélik meg azt, hogy valami ehető-e vagy nem. Ha rossz minőségű táplálékot kapnak, vagy az első látásra kiválónak tűnő fű rossz ízű, durva, szennyezett, az állatok nem eszik meg. E tekintetben a pónik sokkal kevésbé érzékenyek, mint a telivér állatok, de mind a két csoportnak fontos a jó minőségű, tápanyagban gazdag étrend az életben maradáshoz, a jó kedvhez és ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk velük dolgozni.
Szaglás - orr
A lovaknak a szaglásuk is jó, számos szagot meg tudnak különböztetni és eldönteni róla, hogy pozitív vagy negatív-e számukra, így például a takarmány minőségét is meg tudják ítélni vagy azt, hogy a lovasuk milyen lelki állapotban van, ezért is szokták mondani, hogy semmiképp sem szabad úgy felülni a lóra, hogy félünk, hiszen ezt az állat könnyedén megérzi. Sok ló a kellemetlen, számára nem szimpatikus szagra horkantással, hátrálással reagál, de a fújtatás és hátrálás mást is kifejezhet, hogy mit, arról a 'Testbeszéd'-ben írok bővebben.
Tapintás - bőr, szőr
A lovak bőre nagyon érzékeny, rengeteg idegvégződés van a bőrük alatt, amely minden kis ingerre reagál. Tapintásra azonban nem csak a bőrük és szőrük szolgál, hanem az orruk - szájuk körüli hosszú, keményebb szőrszálak is, így ezeket sosem szabad levágni. A bőr alatt rengeteg kis izom segítségével tudja a ló "rezegtetni" a bőrét, ha például rászáll egy légy. A lovak fájdalomtűrő képessége a bőrük érzékenysége miatt alacsony, de a simogatásra, dicséretre épp ilyen fogékonyan reagálnak. A rövidebb szőrű lovak érzékenyebbek a pálcahasználatra.
Ne lopj az oldalról!
|